راه اندازی CDN تلگرام در ایران

CDN تلگرام

جدیدترین خبری که این روزها زیاد به گوش ما می رسد انتقال شبکه‌های تحویل محتوا CDN تلگرام به ایران است. پاول دوروف مدیرعامل و بنیانگذار تلگرام به تازگی اعلام کرده است که سرورهای  CDN یا تحویل محتوای تلگرام به ایران و تعدادی دیگر از کشورهای خاورمیانه منتقل شده است. در ادامه این مقاله در مجله تخصصی موبایل هوکو به بررسی و توضیح این خبر می پردازیم.

به تازگی خبری مبنی بر انتقال سرورهای CDN تلگرام به ایران از طرف پاول دوروف منتشر شد. قبل از این دوروف اعلام کرده بود که سرورهای تلگرام در کشورهایی که شرایط کنترلی خاصی را بر روی محتوا داشته و سابقه سانسور اینترنتی دارند، می توانند برای افزایش تجربه کاربری از  CDN‌های تلگرام استفاده کنند.

مدیرعامل تلگرام پس از اعلام این خبر افزود امکان هیچ سانسوری از طرف مقامات رسمی کشور وجود نخواهد داشت و اگر این کار انجام شود کاربران می توانند به نسخه اصلی محتوا از طریق سرورهای تلگرام در اروپا دسترسی داشته باشند.

CDN تلگرام

انتقال سرورهای CDN  به چه معناست و چرا این کار انجام شده است؟ دوروف در پاسخ به این سوالات گفت :  ما در نسخه ی ۴.۲ تلگرام برای کانال هایی که بیش از ۱۰۰ هزار عضو دارند، و همچنین در مناطقی با ترافیک بالا از CDN‌ استفاده می‌‌کنیم.  CDNها توانایی رمزگشایی داده ها را ندارند و فقط می توانند داده‌های رمز‌نگاری شده را دریافت و آن‌ها را به کاربران تحویل می‌دهند. از این رو صرفا برای افزایش سرعت و تجربه ی کاربری از آن استفاده می شود.  همچنین عدم توانایی رمزگشایی داده ها توسط  CDNها باعث حفظ امنیت محتوای داده ها خواهد  شد و امکان سانسور کردن و حذف بخشی از آن ها نیز وجود نخواهد داشت.

دوروف علت انتقال CDN را فقط بالابردن کیفیت اتصال در مناطقی که تقاضای بالایی دارند، دانست و عنوان کرد ما نمی توانیم سرورهای خود را به آن مناطق منتقل کنیم . از این رو CDN می تواند با یک روش امن سرعت را در این مناطق افزایش دهد. همچنین بیان کرد CDN ها متعلق به تلگرام نیستند و تمامی  مسئولیت و ریسک آن ها بر عهده شرکت هایی است که این نقاط ذخیره سازی را برای تلگرام تامین کرده اند. تنها هزینه ای که تلگرام بابت این قضیه می پردازد، هزینه ترافیک مصرفی برای انتقال داده های ذخیره شده از خوشه ی کامپیوترهای اصلی تلگرام به کاربر نهایی می باشد.

در نهایت می توان گفت انتقال CDN به ایران برای کانال ها و سوپرگروه هایی که حجم بالایی از محتوا را مدیریت می کنند، خبر بسیار خوبی است. زیرا باعث می شود تا کاربران بتوانند با سرعت بیشتری به داده ها دسترسی داشته باشند.

 

امیدواریم با مطالعه این مطلب اطلاعات مفیدی راجع به راه اندازی CDN تلگرام در ایران به دست آورده باشید. تیم تخصصى هوکو بسیار مشتاق است تا شما از برنامه ها ، سایت ها ، آموزش ها و سایر مطالب ارسالى در وبلاگ هوکو دیدن کرده ، استفاده کنید و نظرات ارجمند خود را برایمان ارسال کنید…

دیدگاه ها